Fotografia - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 19.11.2017


Katalog stron


Morski Toruń na fotografii
data: 17.10.2011 / Urząd Miasta Torunia

Morski Toruń na fotografiiArchiwalne i współczesne zdjęcia Torunia, prezentujące historię związków miasta z morzem można oglądać na wystawie "Od Torunia do Bałtyku 1920 – 2011" na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Okręgowe we współpracy z Urzędem Miasta, będzie czynna do 14 listopada 2011 r.

Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 150 fotografii oraz 14 map i dokumentów, umieszczonych na 20 planszach tematycznych. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie i archiwum rodzinnego Szostkiewiczów, a zdjęcia współczesne wykonał Daniel Pach.

- Od wieków Toruń zajmuje strategiczną pozycję na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych w północnej części Polski. Niegdyś rolę głównego traktu komunikacyjnego, łączącego miasta w regionie i Toruń z Bałtykiem pełniła Wisła, dziś tę rolę przejmuje Autostrada Bursztynowa - mówił podczas otwarcia wystawy 14 października prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wystawa obejmuje trzy grupy tematyczne:
• Toruń - stolica województwa pomorskiego 1920-1938
• Toruń - miasto inwestor
• Toruń - Gdynia

Opiekunem merytorycznym wystawy jest Aleksandra Mierzejewska z Muzeum Okręgowego. Na 20 planszach prezentowane są zdjęcia, w tym kilka dotąd niepublikowanych, dotyczące tradycji toruńskiego szkolnictwa morskiego, powstania Szkoły Morskiej w budynku dzisiejszego Hotelu Bulwar oraz działającego w Toruniu portu, a także intensywnej rozbudowy miasta w latach międzywojennych. Miejsce szczególne zajmują prace, których przewodnim tematem jest komunikacja: nowoczesna sieć dróg oraz most im. Piłsudskiego.

Intensywna rozbudowa sieci dróg w Toruniu nastąpiła w latach międzywojennych. Częściowo rozebrane zostały wówczas nowożytne fortyfikacje okalające Stare i Nowe Miasto, dzięki czemu pozyskano nowe tereny pod budowę ulic. Nowe drogi połączyły wszystkie dzielnice Torunia ze śródmieściem, a oba brzegi Wisły nowym mostem drogowym. W latach 20. przedłużono ul. Bydgoską poprzez dobudowanie ul. Chopina, wybudowano ul. Jagiellońską i połączono ul. Dąbrowskiego z ul. Wały (ob. Wały gen. Sikorskiego). W latach 30. zniwelowano częściowo nadwiślańskie wzgórza, pociągnięto przez nie ul. R. Traugutta i połączono z ul. Lubicką. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć było przebudowanie Placu Bankowego (ob. Placu Rapackiego) i wybudowanie Alei 700-lecia Torunia. Wówczas przebito się także przez kamienice przy ul. Piekary, tworząc tzw. Łuk Cezara, dzięki czemu uzyskano połączenie pomiędzy ul. Mickiewicza, Bydgoską i Rynkiem Staromiejskim.
W 1934 r. oddany został do użytku most im. Józefa Piłsudskiego. Była to druga po moście kolejowym przeprawa przez Wisłę w Toruniu, która połączyła oba jej brzegi i usprawniła transport drogowy między Polską centralną a wybrzeżem. Była to także najważniejsza inwestycja komunikacyjna w międzywojennym Toruniu.

Ekspozycja fotografii na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie czynna do 14 listopada, można ją nieodpłatnie oglądać w godzinach otwarcia muzeum.Urząd Miasta Torunia
Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń
http://www.torun.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Fotografia - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Fotografia - strona główna | Fotografia - wiadomości | katalog