Fotografia - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 19.11.2017


Katalog stron


Z Fiedlerem na Madagaskar
data: 06.07.2011 / Urząd Miasta Torunia

Z Fiedlerem na MadagaskarOd 9 lipca do 11 września 2011 r. w Muzeum Podróżników w Toruniu oglądać można wystawę zdjęć z wyprawy na Madagaskar polskiego podróżnika, przyrodnika i pisarza Arkadego Fidlera.

Arkady Fiedler urodził się w 1884 roku w rodzinie poznańskiego poligrafa i wydawcy – Antoniego Fiedlera. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania przyrodą oraz marzył o dalekich podróżach. W swym długim życiu (zmarł w 1985 roku) zrealizował trzydzieści egzotycznych wypraw, a pierwsza z nich w 1928 roku zawiodła go do Brazylii. Pięć lat później spełnił swoje wielkie pragnienia o podróży do Indian lasów amazońskich Ameryki Południowej. Wrażenia z wyprawy zamieścił w znanej publikacji "Ryby śpiewają w Ukajali", która przyniosła mu niezwykłą popularność. Pierwsze wyjazdy połączył z misją zbierania okazów entomologicznych dla Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu, Palmiarni oraz Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie. W roku 1937 dotarł na wyspę Madagaskar, gdzie spędził wiele miesięcy mieszkając w wiosce Ambinanitelo, wśród plemienia Betsimisaraków. Obserwował życie i obyczaje krajowców, prowadził badania nad fauną wyspy, fotografując zwierzęta, owady i otaczającą przyrodę. Egzotyka wywarła na Fiedlerze wielkie wrażenie, którym podzielił się z polskim czytelnikiem na kartach książki "Wyspa kochających lemurów":
Pobyt Fiedlera na Madagaskarze związany był również z misją sprawdzenia możliwości kolonizacyjnych na wyspie, jaką zleciło mu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fiedler towarzyszył oficjalnej komisji jako ekspert, poznając liczne grupy etniczne i ciekawe zakątki Madagaskaru.
Życiowym mottem działalności Arkadego Fiedlera, były słowa: "Świat mnie wabił", które widnieją na tablicy upamiętniającej podróżnika w Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem.
Wystawa "Arkady Fiedler – Madagaskar 1937-1938" prezentuje przedwojenne zdjęcia wykonane przez podróżnika a ukazujące obrzędy i życie codzienne tubylców zamieszkujących egzotyczną wyspę. Dwadzieścia fotografii zaprezentowano w 2008 r. na wystawie National Geographic w Warszawie, a także w specjalnym wydaniu jubileuszowym magazynu "National Geographic" w styczniu 2008 r.
Wystawę prezentowaną w Muzeum Podróżników uzupełniają zbiory z Madagaskaru podarowane Muzeum Okręgowemu w Toruniu przez Elżbietę Dzikowską, która podróż na piękną wyspę zrealizowała w 2009 roku.

Materiał przygotowany przez Magdalenę Nierzwicką z Muzeum Podróżników.


Urząd Miasta Torunia
Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń
http://www.torun.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Fotografia - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Fotografia - strona główna | Fotografia - wiadomości | katalog