Fotografia - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 19.11.2017


Katalog stron


Nasi sąsiedzi Niemcy
data: 10.06.2011 / Urząd Miasta Torunia

Nasi sąsiedzi NiemcyDo 28 sierpnia w Dworze Artusa w Toruniu można oglądać wystawę "Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy". Ekspozycja otwarta 9 czerwca 2011 roku upamiętnia 20. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami.

Wystawa przybliża postać Willego Brandta - prześladowanego przez hitlerowski reżim politycznego wizjonera, kanclerza RFN, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. To dzięki jego zabiegom możliwe okazało się pojednanie polsko-niemieckie.

- Obraz kanclerza Niemiec klęczącego w grudniu 1970 r. przed Pomnikiem Ofiar Getta Warszawskiego porusza polską wyobraźnię do dziś. Z podobnym przejęciem wspominamy też podpisany 20 lat temu w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wierzymy bowiem w siłę pokoju, powtarzając w naszym mieście zwłaszcza w tym roku oficjalne zawołanie: „Toruń miastem pokoju!” – powiedział podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Otwarciu wystawy towarzyszyła dyskusja panelowa "Na początku był Brandt…" z udziałem Joachima Bleickera - konsula generalnego Niemiec w Gdańsku, Gerharda Gnaucka - korespondenta "Die Welt" w Warszawie, Adama Krzemińskiego - publicysty tygodnika "Polityka" i prof. Leszka Żylińskiego, germanisty z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Debata była próbą przyjrzenia się burzliwym losom stosunków polsko-niemieckich od czasów Willyego Brandta po dzień dzisiejszy.

Współorganizatorami spotkania były: Fundacja im. Friedricha Eberta i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Urząd Miasta Torunia
Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń
http://www.torun.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Fotografia - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Fotografia - strona główna | Fotografia - wiadomości | katalog