Fotografia - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 20.11.2017


Katalog stron


Unikaty kolekcji Wernera Nekesa w lipcu we Wrocławiu
data: 19.05.2011 / MG Network

Unikaty kolekcji Wernera Nekesa w lipcu we WrocławiuJuż 22 lipca dwie wrocławskie galerie wspólnie zaprezentują wystawę „Potrzyj oczy".Kolekcja jest własnością Wernera Nekesa, wybitnego niemieckiego artysty.

Kolekcja zawiera niezwykłe eksponaty przedstawiające prehistorię kina, paradoksy widzenia oraz optyczne eksperymenty. Polsce wystawa zostanie pokazana po raz pierwszy, w ramach 11. MFF Era Nowe Horyzonty. To niezwykła okazja dla „nowohoryzontowej” publiczności, oczekującej zaspokojenia ich apetytu na wiedzę, do poznania fundamentów, na których została oparta sztuka filmowa. To także kolejny dowód, że festiwal Era Nowe Horyzonty jest nie tylko wydarzeniem świata filmowego, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Spójrzmy na oko innym… okiem
Oko jest bez wątpienia genialnym wynalazkiem w świecie przyrody. Jednak potrafi ono do spółki z mózgiem zaskoczyć odbiorcę. Już sam fakt, że na siatkówce oka znajduje się plamka ślepa, całkowicie niewrażliwa na światło, a mimo tego mózg odbiera obrazy bez żadnych luk w polu widzenia, dla przeciętnego człowieka jest niebywały. Wszelkie złudzenia i aberracje widzenia świata fascynowały ludzi od wieków. Myśliciele poszukiwali ich logicznego wytłumaczenia, a wędrowni kramarze i prestidigitatorzy wykorzystywali do zarobkowania na życie. Nic więc dziwnego, że najstarsze eksponaty prezentujące te niecodzienne zjawiska liczą sobie nawet kilkaset lat.

„Potrzyj oczy” już w Polsce
Wystawa zatytułowana „Potrzyj oczy” po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z niezwykłej, przez lata gromadzonej kolekcji Wernera Nekesa. Wśród nich znajdują się zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, voyeurystyczne machiny, czy wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja cyrków i jarmarków. Obiekty są ilustracją paradoksów widzenia i optycznych eksperymentów takich jak anamorfoza, czyli celowe odkształcenie prezentowanego obiektu, aby jego prawidłowy obraz ukazał się w odbiciu w np. zwierciadle wypukłym. Zbiór obejmuje eksponaty sięgające XVI wieku, takie jak książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy, czyli jedne z pierwszych urządzeń do prezentacji ruchomych obrazów. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii.

Wystawa potrwa od 22 lipca do 28 sierpnia br. Zainteresowani będą mogli podziwiać ekspozycję w dwóch wrocławskich galeriach: Awangarda i Design, których przestrzenie zaaranżował sam artysta. Oprócz wystawy w ramach festiwalu pokazany zostanie przegląd eksperymentalnych filmów reżysera, w tym dokumentów z cyklu „Media Magica”, które poprowadzą widzów przez unikatowy zbiór eksponatów.

Prezentowane eksponaty wystawiane były dotychczas w wielu prestiżowych galeriach i muzeach Europy (m.in. w Museum Ludwig w Kolonii, Hayward Gallery w Londynie), Japonii i Stanów Zjednoczonych (Museum of Modern Art w Nowym Jorku), przyciągając tłumy odwiedzających.

Werner Nekes: nauka, sztuka eksperyment
Werner Nekes urodził się w 1944 roku w Erfurcie. Studiował lingwistykę i psychologię we Freiburgu. W 1964 roku stanął na czele uniwersyteckiego klubu filmowego, zaprzyjaźniając się z filmowcami i innymi artystami, m.in. z Dore O., jego późniejszą współpracowniczką i partnerką życiową. Na początku jego pasją było malarstwo, potem zaczął kręcić eksperymentalne filmy na taśmie 8 a następnie 16 mm.

W 1967 roku Nekes przeniósł się do Hamburga, gdzie założył filmowy kolektyw Hamburger Filmemacher Cooperative, był współorganizatorem Hamburger Filmschau. Od 1973 roku podróżował po świecie z seminariami na temat teorii filmu. Jest współzałożycielem Filmbüro NW (1980) i ICNC (International Center for New Cinema, 1988) w Rydze. Był również wykładowcą: od 1969 - 1972 oraz od 2004 - 2006 w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, od 1981 - 1982 na uniwersytecie w Wuppertalu, od 1982 - 1984 w Kunsthochschule Offenbach, od 1990 - 1996 w Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Artysta od lat 60. XX wieku tworzy eksperymentalne filmy i sztukę wideo. Jego prace są próbą powrotu do pierwotnego sposobu wyrażania się kina, poprzez rezygnację z psychologizmu i klasycznej narracji na rzecz eksperymentów sięgających istoty obrazu. Nekes nie tylko tworzy filmy, zajmuje się także malarstwem oraz pisze liczne opracowania teoretyczne na temat istoty kina.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy i tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Oprócz projekcji filmowych, na festiwalu zobaczyć można liczne wystawy i spektakle oraz wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Bogaty program festiwalu składa się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną. Więcej informacji na stronie www.enh.pl. Bilety i karnety na 11. MFF Era Nowe Horyzonty w sprzedaży od 25 marca na stronie www.enh.pl.

Mecenasem głównym festiwalu jest miasto Wrocław. Sponsorem głównym festiwalu jest Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty powstało w celu krzewienia kultury filmowej w Polsce. Aby to osiągnąć, obok edukacji filmowej w kinach studyjnych i lokalnych, przygotowywania materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i młodzieży oraz publikacji książkowych, Stowarzyszenie organizuje dwa festiwale filmowe: MFF Era Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Oba wydarzenia mają miejsce we Wrocławiu.
Informacji udzielają:
Marcin Pieńkowski – Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
marcin.pienkowski@snh.org.pl, +48 22 530 66 55
Marek Kuleta – MG Network
marek.kuleta@mgnetwork.pl, +48 22 824 31 35

Projekt jest realizowany w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012


MG Network
ul. Drawska 27 m. 22
02-202 Warszawa
tel. 22 867 28 90
tel. 22 867 28 91
http://mgnetwork.pl
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Fotografia - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Fotografia - strona główna | Fotografia - wiadomości | katalog